Sudan: Bundeswehr, Almanlar için ilk tahliye uçuşunu başlattı

activism

Member
Almanya Hartum’da Operasyon

Bundeswehr, Sudan’dan Almanlar için ilk tahliye uçuşunu başlattı

Durum: 22:10| Okuma süresi: 3 dakika

Ordu yabancıların tahliyesine izin veriyor

Sudan’daki durum kaotik ve tehlikeli. Şimdi ABD, elçilik personelini başkent Karthum’dan alıyor. Diğer ülkeler de tahliyelere başlıyor.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Sudan’da Almanlar için tahliye operasyonu başlatıldı. Bundeswehr, vatandaşları uçurmak için ülkeye askeri nakliye araçları gönderdi. 300’den fazla Alman’ı kurtaracak ilk makine, akşam saatlerinde Hartum’da yola çıktı.

DBundeswehr, Pazar günü güç durumdaki Sudan’ın başkenti Hartum’dan ilk insanları uçurdu. Kurtarma operasyonunun başlamasının ardından, Berlin’deki Alman Basın Ajansı’nın haberine göre, akşam saatlerinde Luftwaffe’nin ilk askeri nakil aracı yola çıktı.

Kurtarma görevi için Hava Kuvvetleri, iki askeri nakliye aracını savaşın harap ettiği ülkeye uçurdu. Öğleden sonra Sudan ordusu tarafından korunan bir havaalanına başkent Hartum’un dışına indiler. Yaklaşık 335 Alman, Federal Dışişleri Bakanlığı’nın kriz listesinde.

Federal Savunma Bakanlığı ve Federal Dışişleri Bakanlığı aynı Twitter mesajlarında, Almanya’nın ortaklarıyla koordine edilen misyonun amacının “Hartum’dan mümkün olduğu kadar çok Alman vatandaşını uçurmak” olduğunu yazdı. Mümkün olduğu kadar, diğer AB ülkeleri ve diğer devletlerden vatandaşlar da yanlarında alınacaktır.

Burada Twitter’dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Federal hükümet ve diğer Batılı ülkeler günlerdir askeri destekli bir kurtarma operasyonu hazırlıyor. Bu amaçla Bundeswehr, Almanya’dan silah ve malzeme ile birkaç yüz paraşütçüyü Ürdün’deki Al-Asrak hava kuvvetleri üssüne nakletti.

Başkent Hartum’da, ikmal durumu, savaşın başlamasından bu yana dramatik bir şekilde gelişti. Su ve yiyecek sıkıntısı var ve elektrik kesintileri iletişimi giderek daha fazla engelliyor. Çarşamba günü ilk tahliye girişimi, Hartum’daki güvenlik durumunun çok tehlikeli görülmesi nedeniyle başarısız oldu.

Federal Meclis Savunma Komitesi başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, ARD programı “Berlin’den Rapor” da Federal Meclis’in daha sonra Bundeswehr tahliye görevini onaylayabileceğini söyledi. “Tahliye edebileceğiniz açık pencereler olabilir. Ve tekrar kapatıyorlar” diye uyardı FDP siyasetçisi.

Fransa vatandaşlarını Cibuti üzerinden tahliye ediyor – AB büyükelçisi ülkede kalıyor

Diğer ülkeler de vatandaşlarını kurtarmaya çalışıyor. Basında çıkan haberlere göre, Fransa yaklaşık 100 kişiyi uçakla gönderdi. Fransız televizyon kanalları franceinfo ve BFMTV’nin Dışişleri Bakanlığı’na atıfta bulunarak bildirdiğine göre, ilk uçak Pazar akşamı Sudan’ın başkenti Hartum’dan Cibuti’ye doğru yola çıktı, ikinci bir uçağın da akşam kalkması planlandı.

İtalya, Cibuti’ye askeri uçaklar göndererek 140 İtalyan, İsviçre uyruklu ve Vatikan’ın diplomatik misyonu Apostolic Nunciature çalışanlarının Sudan’dan çıkarılmasını sağladı. Hollanda, olası bir kurtarma operasyonuna hazır olmak için Ürdün’e iki Hava Kuvvetleri uçağı ve bir Airbus A330 gönderdi.

Sudan’daki çatışma hakkında daha fazla bilgi

Diğer diplomatların aksine AB büyükelçisi Sudan’da kalacak. AB dış politika sorumlusu Josep Borrell Twitter’da Hartum’daki temsilcilik personelinin tahliye edileceğini yazdı. Bir haftayı aşkın bir süre önce çıkan çatışmalardan kısa bir süre sonra kendisi de saldırıya uğrayan AB Büyükelçisi Aidan O’Hara, Sudan’dan çalışmaya devam edecek.

ABD daha önce büyükelçilik personelini tahliye etmiş ve Hartum’daki büyükelçiliğini bir sonraki duyuruya kadar kapatmıştı. ABD’den edinilen bilgilere göre özel kuvvetler, yaklaşık 70 çalışanı helikopterle ülke dışına çıkardı. Ancak Sudan’da hala binlerce ABD vatandaşı var. Hükümet çevreleri, büyük bir tahliye operasyonu başlatmanın çok tehlikeli olacağını söylüyor. İngiltere ayrıca Pazar günü İngiliz diplomatlar ve ailelerinin güvenli bir yere getirildiğini bildirdi.

Sudan’ın fiili Devlet Başkanı ve Ordu Başkomutanı Abdel Fattah al-Burhan Cumartesi günü diğer ülke vatandaşlarının ve diplomatik temsilcilerin tahliyesine onay verdi. Ordu, Sudan’da bir zamanlar müttefik olan paramiliter birim Hızlı Destek Kuvvetleri’ne (RSF) karşı iktidar için savaşıyor.