René Weller: “Şampiyon neredeyse hiç konuşmuyor. Neredeyse her zaman yatakta.”

activism

Member
boks Rene Weller

“Şampiyon neredeyse hiç konuşmuyor. Neredeyse her zaman yatakta.”

Durum: 13:40| Okuma süresi: 2 dakika

O zamanlar hala iyi gidiyordu: 2007'de karısı Maria ile René Weller

O zamanlar hala iyi gidiyordu: 2007’de karısı Maria ile René Weller

Kaynak: pa/ZB/Britta Pedersen

Boks efsanesi René Weller kendi dünyasına daldı. 69 yaşındaki bunama hastası olan kişinin durumu kötüleşmeye devam ediyor. Karısı Maria, “Yolculuğuna çoktan başladı” diyor.

Es büyük bir aşktır. Eski boks dünyası ve Avrupa şampiyonu René Weller (69) ve Maria’sı (70), Pforzheim’daki ortak apartman dairesinde. 20 yıldır bir çift oldular.

Onu fotoğrafçı için sevgiyle giydirdi ve bakım yatağına yatırdı. Artık hiçbir şeyin normal olmadığı bir hayatta biraz normallik. Zira 2014 yılından bu yana bunama hastası olan eski şampiyonun durumu günden güne kötüleşiyor.

Maria Weller’in gözyaşları akıyor: “Rene’m çoktan yolculuğuna başladı. Neredeyse her zaman yatakta yatıyor ve çok uyuyor, çoğu zaman artık beni tanımıyor. Onu beslemeliyim. Şampiyon neredeyse hiç konuşmuyor, kendi dünyasında yaşıyor. Şimdi temelde yalnızım. Bazen artık yaşamak istemiyorum.”

Bir noktada René Weller’ın son günleri gelirse…

Maria, artık ona bakamayacak durumda olması, fiziksel ve psikolojik stresin çok artması ve palyatif bakımın gerekli hale gelmesi durumunda René’sini bir bakımevine kaydettirir: ”Bu tesisi onunla yıllar önce ziyaret ettim. Oradaki insanlar ağır hastalara çok sevgiyle baktılar. Bunu beğendik. Artık mümkün değilse son günlerini orada geçirsin.”

ayrıca oku

René Weller artık demansta neredeyse tamamen ustalaştı.  Birkaç ay önce hala ona ulaşabilirdin.

Huzurevinde bir yer söz konusu bile olamaz. Maria: “Kayınvalidemle bu konuda çok kötü deneyimlerim oldu, bu yüzden darülacezeyi tercih ediyorum.” Ayrıca böyle bir tesis için yeterli para yok. Weller ayda 270 avro emekli maaşı alıyor. Pforzheim huzurevindeki bir yerin maliyeti yaklaşık 4.000 Euro’dur. Maria şimdi bakımı halletmek için bir yatak asansörü için başvurdu.

ayrıca oku

1983'te Ansbach Grizzlies forması giyen Erich Grau,

Görüşme spor yeterlilik merkezi (WELT, SPORT BILD, BILD, BILD AM SONNTAG) için yapılmış ve ilk olarak BILD’de yayınlanmıştır.