Ortadoğu'da savaş: ABD, Gazze kıyısındaki derme çatma limanı kapattı

activism

Member
Yurt dışı Ortadoğu'da savaş

ABD, Gazze kıyısındaki derme çatma limanı kapattı

21:53 itibariyle| Okuma süresi: 2 dakika

Yüzen liman, yardım malzemelerinin kıyıya taşınmasında kullanıldı

Yüzen liman, yardım malzemelerinin kıyıya taşınmasında kullanıldı

Kaynak: resim ittifakı/ZUMAPRESS.com/ABD Merkez Komutanlığı

Terör örgütü Hamas'ın İsrail'e saldırmasından bu yana Gazze Şeridi'nde savaş yaşanıyor. Sivil nüfusun ihtiyacını karşılamak için ABD yüzen bir liman inşa etti. Yaklaşık 300 milyon dolarlık proje şu anda kapandı.

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

DABD nihayet Gazze Şeridi kıyısındaki geçici bir limandaki operasyonları askıya alıyor. ABD ordusunun sorumlu bölge komutanlığı görevin sona erdiğini duyurdu. Kapatılan kıyı şeridine yardım malzemelerinin ulaştırılması için alternatif bir rotanın İsrail'in Aşdod limanı üzerinden planlanması planlanıyor. Ancak başlangıçta bununla ilgili ayrıntılar bilinmiyordu.

Başlangıçtan beri iskelenin geçici bir çözüm olması amaçlanmıştı. Ancak mayıs ayında faaliyete geçmesinden bu yana tekrarlanan sorunlar yaşandı. Dalgalı deniz, Gazze Şeridi kıyısındaki geçici iskeleye ciddi hasar vermişti. Gazze Şeridi'nde acı çeken nüfusa yardım dağıtmanın da çok zor olduğu ortaya çıktı.

ayrıca oku

Mosab Hassan Youssef geçen Kasım ayında Toronto'da sahne aldı

ABD bölgesel komutanlığı Centcom'un temsilcisi projeyi bir başarı olarak sunmaya çalıştı. ABD ordusunun değerlendirmesine göre iskele, “çok büyük miktarda yardımın Gazze Şeridi'ne getirilmesi ve yardımların hızla Gazze Şeridi'ndeki sivil halka ulaşmasını sağlaması” amacına ulaştı.

Limanın maliyetinin 300 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor

İsrail'in İslamcı Hamas'a karşı yürüttüğü savaş, aylardır Gazze Şeridi'nde büyük insani sıkıntıya neden oluyor. Yardım malzemelerini taşıyan tırlar ilk kez 17 Mayıs'ta geçici barınak üzerinden Gazze Şeridi'ne girdi. Pentagon, limanın maliyetinin yaklaşık 300 milyon ABD doları (276 milyon euro) olduğunu tahmin ediyor.

Projeye ilişkin beklentiler yüksekti: Pentagon başlangıçta günde yaklaşık 90 kamyon yükünün liman yoluyla Gazze Şeridi'ne ulaşabileceğini varsaymıştı. Daha sonraki bir tarihte günde 150'ye kadar kamyon yükü olacaktır.

ayrıca oku

Gassl Fotoğraf Kalesi

Sokaktaki tehditler

Yük gemileri ilk olarak Kıbrıs'tan gelen yardım malzemelerini Gazze Şeridi'nin birkaç kilometre açığındaki yüzer bir platforma taşıdı. Mallar kıyıya daha yakın seyredebilecek daha küçük gemilere yüklendi. Bunlar son olarak yardım kuruluşlarının teslimatlarının alınacağı ve dağıtılacağı sahile bağlı iskeleye yanaştı.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yardım kuruluşları tesisin inşasını memnuniyetle karşıladı ancak kara yoluyla ulaşımın çok daha verimli olduğuna dikkat çekti. ABD hükümeti, Akdeniz koridorunun kara ve hava yoluyla yapılan yardımların yerini almaması, yalnızca tamamlaması gerektiğini vurguladı.