İsrail: Hükümet ‘Ulusal Muhafız’ oluşturulmasını onayladı

activism

Member
Yurt dışı Güvenlik Bakanı Ben-Gvir

İsrail hükümeti ‘Ulusal Muhafız’ kurulmasını onayladı

Durum: 06:23| Okuma süresi: 2 dakika

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir (E), Knesset önünde.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir (E), Knesset önünde.

Kaynak: Ilia Yefimovich/dpa

Aşırı sağcı Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e göre, kuvvet 1.800 üyeden oluşacak ve “İsraillilere kişisel güvenliklerini geri verecek”. Muhalefet hareketi “aşırılık yanlısı bir hayal fantezisi” olarak nitelendiriyor.

Dİsrail hükümeti, aşırı sağcı Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir için bir ulusal muhafız oluşturulmasını ve hareket için bütçeyi onayladı. Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ofisi Pazar günü yaptığı açıklamada, yeni gücün yetkilerinin tüm güvenlik kurumlarından oluşan bir komite tarafından belirleneceğini söyledi. Birimden polisin mi yoksa başka bir organın mı sorumlu olması gerektiğine dair tavsiyelerini 90 gün içinde hükümete sunacak.

Netanyahu’nun ofisine göre, Ulusal Muhafızlar “Mayıs 2021’de Gazze Şeridi’nde Filistinli militanlarla yaşanan çatışma sırasında İsrail şehirlerindeki huzursuzluk gibi ulusal acil durumlarla ilgilenecek.”

Ben Gvir’in ofisinden yapılan bağımsız açıklamada, bakanlığına bağlı Ulusal Muhafızların “acil durum senaryoları, milliyetçi suç, terör ve egemenliğin güçlendirilmesi” ile ilgileneceği belirtildi. Buna göre, kuvvet 1.800 üyeden oluşacak ve “İsraillilere kişisel güvenliklerini geri vermeyi” amaçlıyor.

ayrıca oku

Itamar Ben-Gvir (ortada), Batı Şeria'daki El Halil'deki Purim festivali sırasında İsrailli yerleşimcileri selamlıyor

Netanyahu’nun aylarca süren kitlesel protestoların ardından sağcı dini hükümetinin tartışmalı yargı reformunu askıya almasının ardından “Yahudi Gücü” partisinin başkanı, sorumluluğu altında bir ulusal muhafız kurulmasını görevde kalmasının bir şartı haline getirmişti. Böyle bir birimin kurulması, yasama sürecinin ertelenmesine şiddetle karşı çıkan Ben Gvir’e verilmiş bir taviz olarak görülüyor.

Muhalefet lideri Jair Lapid şimdi hükümetin kararını “aşırılık yanlısı bir yanılsama fantezisi” olarak nitelendirdi. Diğer bakanlıklar pahasına “Ben Gvir’in özel milislerinin” finanse edilmesini de eleştirdi.

Ben Gvir, gençliğinde 50’den fazla kez suçlandı

2022’de Sınır Polisinin bir parçası olarak bir ulusal muhafız kurulması için bastıran eski Kamu Güvenliği Bakanı Ömer Bar-Lev, Ben Gvir’in Ulusal Muhafızlara emanet edilen sorunlarla başa çıkmanın zaten bu gücün sorumluluğunda olduğunu söyledi. .

Bar-Lev, Ben-Gvir hakkında “Anlayıştan yoksun ve bir terörist grubu desteklemek ve ırkçılığı kışkırtmaktan hüküm giymiş utanç verici bir bakan tarafından özel bir milis kurulması şok edici” diye tweet attı.

Ben Gvir, gençliğinde şiddeti kışkırtmak veya nefret söylemi yapmakla suçlanan 50’den fazla suçlamayla karşı karşıya kaldı. 2007 yılında bir terör örgütünü desteklemek ve ırkçılığı teşvik etmekten suçlu bulundu. Tel Aviv merkezli Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Tamir Hayman, ulusal muhafız teşkilatı kurma fikrini “olumlu” olarak nitelendirirken, hükümetin onayladığı metnin “İsrail polis gücünü” zayıflattığını söyledi.