Anaerkil yapı ne demek ?

Sungur

Global Mod
Global Mod
Anaerkil yap, insanlarn calsmasn, organizasyonunu ve buna bagl olarak alnacak kararlarnn nasl yonetilecegini tanmlayan bir kavramdr. Anaerkil yap genellikle ust yonetim tarafndan kullanlan bir yonetim bicimidir. Bu yonetim bicimi, calsanlarn daha fazla sorumluluk almalarn ve kendi kararlarn vermelerini saglamak icin tasarlanmstr.

Anaerkil Yapnn Tanm

Anaerkil yap, kurumlarda karar verme ve gorevlerin nasl dagtlacagn tanmlayan bir yonetim sistemidir. Bu yonetim tipinde, ust yonetimin kontrolunun bir alt kurulus veya calsanlar tarafndan yaplmasn saglar. Bu yontem, calsanlarn kendi kararlarn verme ve daha fazla sorumluluk alma yeteneklerini gelistirmelerine izin verir. Bu yonetim biciminde, calsanlarn kendi sorumluluklarn almalarn ve kuruma katkda bulunmalarn saglar.

Anaerkil Yapnn Avantajlar

Anaerkil yapnn kurumlara bircok avantaj vardr. Ilk olarak, calsanlarn ozerkligi arttgndan, kurumun kararlarnn cok daha hzl alnmasna ve uygulanmasna izin verir. Ayrca, calsanlarn cok daha fazla sorumluluk almasn ve kuruma katkda bulunmasn saglar. En onemlisi, calsanlarn motivasyonu arttgndan, uretkenlik ve verimlilikte bir arts gozlenir.

Anaerkil Yapnn Dezavantajlar

Anaerkil yap ayn zamanda kurumlara baz dezavantajlar da getirebilir. Ilk olarak, bu sistemde yoneticilerin calsanlarn yapms oldugu kararlar kontrol etmesi gerekebilir. Ayrca, calsanlarn kararlarnn verilecegi zamana ve sekline bagl olarak, kurumun uretkenligi de etkilenebilir.

Anaerkil yap, kurumlara onemli avantajlar saglayabilecegi gibi, baz dezavantajlara da neden olabilir. Ancak, calsanlarn ozerkligini arttrarak, uretkenlik ve verimliligi arttrabilir. Bu nedenle, baz kurumlarda, anaerkil yapnn avantajlarnn dezavantajlarndan daha fazla oldugunu degerlendirmek yerinde olacaktr.